По-дългият контакт с бебето е от полза
Снимка: Guliver / iStock
10 на сто от жените, след като родят, изпадат в така наречената послеродова депресия. Симптомите ѝ са познати – мъка, тъга, умора, липса на концентрация. Тя е свързана с хормонални промени, психологическа адаптация към майчинството, и, естествено, умора от многото задължения и хроничното безсъние.
Екип британски учени от болницата за женско здраве в Бирмингам проучва кои фактори оказват най-голямо влияние и отключват послеродовата депресия, пише The Daily Mail.
Учените анализират данни от 20 169 жени, които са родили в периода юни 2015 г. до август 2017 година.
817 от тях или 4,1%, страдали от депресия. И основен фактор се оказал сезонът, в който се е родило бебето, сочи новото проучване.
Тези жени, които са родили през есента или зимата, били със значително по-малък риск от депресия.
Има много фактори, които оказват влияние – например, колко е продължила бременността, прилагана ли е епидурална упойка при раждане, какъв е бил индексът на телесна маса (BMI).
Дългата бременност, когато плодът се износва напълно и се ражда в термин, намалява риска от послеродова депресия. Докато прилагането на обезболяване с епидурална упойка, го повишава.
Засега учените нямат обяснение защо сезонът влияе на послеродовата депресия и по какъв механизъм се случва това.
Едно от възможните обяснения е, че когато времето не е хубаво, жената прекарва повече време вкъщи, заедно с новороденото. И това ѝ се отразява благоприятно.
Мона Василева
Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock
Когато двойките избират да се разделят по време на сън, събирането на следващата сутрин често води до подновяване на взаимната им привързаност.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари